מס שבח

מהו מס השבח ומה צריך לדעת עליו

כאשר נכס נדל"ני נמכר ישנה משוואה שכוללת את המחיר שבו הוא נמכר – סכום הכסף שיקבל המוכר ממי שקנה אותו. מס שבח מקרקעין הוא ערך שמייצג את ההשבחה בערך הנכס, כלומר את עליית הערך שלו במהלך המגורים בו או בפרק הזמן שחלף בין קנייתו על ידי בעליו עד למכירה שלו על ידו. עליית ערך זו כוללת הצמדה למדד וקיזוזים של הוצאות שונות. השבחה זו יכולים לנבוע מתוך עליית ערך של כלל נכסי הנדל"ן באותו האזור או משיפוץ יסודי שהתקיים בנכס. כך או כך – כל ההוצאות שקשורות בתשלומים לאנשי מקצוע ובגין העבודות עצמן יקוזזו ושיעור מס השבח יעמוד על 25% מהערך של ההשבחה בעת המכירה של הנכס. בעזרת הסתייעות באנשי מקצוע או שומה עצמית מס שבח אפשר לקבל הערכה אודות גובה התשלום.

איך בודקים את מס השבח ומוודאים שהוא נכון

ראשית, למרות שמדובר בפעולה מאד טריוויאלית שלא תמיד שמים לב אליה – חשוב מאד לשמור כל קבלה, חשבונית או תעודת משלוח של כל מה שקשור בעבודות שיפוץ או שדרוג שבוצעו בנכס. מס השבח על דירה צריך להיות מדויק ככל האפשר על מנת להימנע מצבירת חובות או ביצוע תשלומים בדיעבד. החישוב יתבצע, בדרך כלל, על ידי אנשי מקצוע שמלווים את תהליך מכירת הדירה ואין ספק שלבעל הדירה יש את האינטרס לדאוג לדיוק בחישובים ובתשלום על מנת שלא לשלם יותר מכמה שהוא צריך. את גובה הסכום לתשלום אפשר לבדוק באתרים המקוונים או בסיוע אנשי מקצוע מהתחום.

מס שבח

 

מהי שומה עצמית מס שבח ומה עושים איתה?

כשמה כן היא – השומה העצמית היא האפשרות של בעל הדירה לבצע חישובים מקוונים בעצמו על מנת להעריך את גובה מס השבח על דירה שיחול על הדירה שהוא עומד למכור. ישנם כיום כמה מחשבונים אונליין לשירותם של מוכרי הדירות ובעל הנכס יוכל לקבל הערכה די טובה בנוגע לתשלום שמצפה לו. כך אפשר יהיה להיערך לקראת המכירה ולדעת באיזה סכום של תשלום יהיה מדובר. מכיוון שבעת מכירת דירה יש עיסוק בסכומי כסף גבוהים במיוחד אין ספק שידיעה אודות סכום לתשלום של כמה מאות אלפי שקלים יהיה חיוני בכל מצב של העברת בעלות בין דירות.

האם אפשר לקבל פטור מתשלום המס?

בעבר אפשר היה לקבל פטור ולא לשלם את מס שבח מכמה טעמים אך לפני כמה שנים שונו החוקים והתקנות ופטורים אלה בוטלו. ישנן אפשרויות לקבלת פטור חלקי או מלא וחשוב מאד לבדוק את התנאים שמאפשרים זאת לפני ביצוע החישובים או הגשת הבקשה לתשלום. הפטורים המרכזיים והנפוצים קשורים למכירת דירה שהתקבלה בירושה או בעת מכירה של שתי דירות בעת ובעונה אחת. בנוסף אפשר להגיש בקשה להחזר כחלק מהדו"ח השנתי למס הכנסה.

לקבלת שיחת יעוץ חינם
מהמומחים שלנו להחזרי מס שבח
מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם בהקדם.
Call Now Button